czwartek, 13 kwietnia 2017

Atmiczna Laya Kriya Yoga

Laya Kriya Yoga - Atmiczna droga duchowego rozwoju człowieka


Laya Kriya Yoga, a w spolszczeniu Laja Krija Joga to wyjątkowa forma jogi, która została dana ludzkości przez himalajskich Mistrzów także dla człowieka III Tysiąclecia i XXI wieku - także dla Ciebie. Żyjemy w czasach, w których coraz jest więcej chaosu, diskordii, negatywnego myślenia, coraz mniej czasu, połączenia z naturą i innymi ludźmi, i prawdziwej radości życia. Ludzkie systemy energetyczne są rozstrojone, bo zapomnieliśmy jak żyć w harmonii z przyrodą i otaczającym nas wszechświatem i poszanowaniem dla przenikającej wszystko energii życia. Dlatego dostajemy wyjątkowe narzędzie dobre także dla współczesnych czasów, która pomaga nam ponownie dostroić się do optymalnych wibracji duchowych i boskich.

Śiva Yogeśvara - Mahavatar Babaji - Lalitamohanji
Laya Kriya Yoga korzeniami sięga starożytnej tradycji i mądrości Dalekiego Wschodu, gdzie przez tysiące lat studiowano prawdziwą naturę człowieka, gdzie Śiva Yogeśvara podarował ludzkości dwanaście starożytnych systemów jogicznych, w tym Laja Jogę i Krija Jogę. Dzięki swej ponadczasowości i pewnej prostocie idealnie odpowiada na potrzeby obecnie żyjących ludzi. To zestaw niezawodnych, po mistrzowsku zorganizowanych i dobranych technik oddechowych i medytacyjnych dawnej Radża Jogi, Laja Jogi i Krija Jogi.

Atmiczna Laya Kriya to zaproszenie do jednej z najwspanialszych podróży, jakie można odbyć – podróży ku centrum duchowej istoty, ku Atmanowie, ku Atmie. Przez tysiące lat starożytni jogini odbywali tę samą podróż w poszukiwaniu prawdziwej istoty, prawdziwej Jaźni, boskiej Duszy, z w starożytnej jodze znanej jako Atman. Ten proces poznawania siebie, swego wewnętrznego wszechświata, nazywamy urzeczywistnianiem Jaźni, sampradźńatą, samadhi. Atma Kriya jest systemem jogi, dającym nam zestaw kluczy, którego potrzebujemy w obecnych czasach. Atmiczna Laya Kriya to wspaniała joga dla ludzkiej duszy – jej celem jest podniesienie ograniczonej ludzkiej świadomości do nieskończonej świadomości Boskiego Ducha.

Laya Kriya Yoga wniesie harmonię do twojego wnętrza i pomoże Ci zamanifestować harmonię na zewnątrz - bo gdy podnoszą się twoje wibracje, zmienia się również twoje otoczenie. Laya Kriya Yoga oczyści twoje czakry oraz kanały energetyczne, co doprowadzi do głębokiej wewnętrznej transformacji, dzięki której wszystko co chaotyczne powoli wraca do naturalnej harmonii. Laya Kriya Yoga to nie jest zwyczajna praktyka, którą wykonasz raz dziennie, po czym o niej zapomnisz. To raczej inspirująca podróż ku samopoznaniu, w której zmieniasz się Ty i wszystko wokół Ciebie!

Laya Kriya Yoga, inaczej znana w Upaniszadach jako Atma Kriya Yoga została przekazana światu przez Śiwa Yogeśwara Mahadeva, a także jego uczniów i awatarów, w tym Ryszich Agastyara i Bhoganatara oraz Mahavatara Babaji, a później za pośrednictwem Swami Paramahamsy Sri Anandashiva i jego ucznia Śri Paramahansa Lalitamohan Babaji. Mahavatar Kriya Babaji to w pełni urzeczywistniony jogin i mistrz duchowy żyjący w Himalajach, który pomaga w rozwoju duchowym ludzkości. Opisany został doskonale w bardzo inspirującej pokolenia adeptów jogi książce Paramahansy Joganandy "Autobiografia Jogina".


Śri Paramahamsa Lalitamohan Babaji to w pełni urzeczywistniony mistrz duchowy, bezpośredni uczeń linii sukcesji Mahavatara Babaji i Swami Baba Paramahansa Anandashiva z Darjeeling, którego misją jest pomaganie ludziom w otwarciu serc i wyzwoleniu pokładów bezwarunkowej miłości, światła i mądrości w nim drzemiących. Swamidżi rozpowszechnia przesłanie światła, miłości, mocy oraz jedności wszystkich ludzi, bez względu na kolor skóry, wyznawaną religię, czy status społeczny.

"Poprzez praktykę głębokich jogicznych metod Laya Kriya bardziej się otworzycie, co pomoże wam bardziej kochać innych ludzi jak i Boga, kochać bez tworzenia karmana negatywności. Mistrz pragnie, abyście dotarli do najdoskonalszej i najczystszej formy światla, miłości i duchowej Mocy, która spoczywa głęboko w waszych sercach, w świątyniach Duszy. Pojmiecie wówczas, że światło, miłość i moc może wzrastać, że życie człowieka może stać się boskie. Tak samo jak Bóg, Brahman, Absolut, miłuje, i ludzie mogą nauczyć się miłować" - Śri Swami Paramahamsa Lalitamohan Babaji.

Pod koniec warsztatów zapoznawczych z metodami praktyki znanymi jako Laya Kriya Yoga lub jako Atma Kriya Yoga ma miejsce bardzo szczególna i unikalna inicjacja, zwana Śaktipat/a, co w sanskrycie oznacza przekaz energii, przekaz mocy duchowej. "Śaktipat działa jak kluczyki do samochodu - mówi Sri Swami Lalitamohan Babaji. - Można mieć piękny samochód, ale bez kluczyków nie da się odpalić silnika, samochód może wówczas tylko stać."

Laya Kriya to zestaw różnych praktyk jogicznych i medytacyjnych, które harmonizują oraz integrują umysł, ciało i ducha. Techniki te m.in. uspokajają umysł, oczyszczają układ nerwowy, spowalniają procesy starzenia, równoważą gospodarkę hormonalną, podnoszą poziom energii życiowej, synchronizują z aniołami oraz zapewniają ciału zdrowie i witalność. Po kilku miesiącach regularnej praktyki wielu ludzi doświadcza stanów głębokiej medytacji oraz spokoju umysłu.

Śaktipat/ah, przekaz mocy duchowej, to bezpośrednie, unikalne, potężne błogosławieństwo, które przyspiesza Twój rozwój, podnosi stan Twojej świadomości i ułatwia późniejszą samodzielną praktykę. Śaktipat/ah jest istotną Inicjacją Duchową w tradycyjnej Radża Jodze, w Laja Jodze oraz w Krija Jodze. Laya Kriya Yoga jest jedynym systemem na zachodzie, w którym śaktipat przekazywany jest w pełnej formie czyli w zupełnym cyklu kolejnych wtajemniczeń inicjacyjnych dokonywanych przez Mistrza dla uczniów duchowych. Ludzie wyruszają do Indii i przemierzają tysiące kilometrów tylko w poszukiwaniu tego specjalnego błogosławieństwa jakim jest Śaktipat/a.

Podczas kursu wprowadzającego często zwanego warsztatem praktyki nauczysz się przede wszystkim sekretnych technik Laya Kriya znanych też jako Atma Kriya. Dowiesz się jak i dlaczego one działają. Poznasz filozofię duchową jogi, mistykę i fakty dotyczące jogi dawnych mistrzów. Czeka Cię też spotkanie z dobrymi ludźmi, robiącymi coś dobrego ze swoim życiem. Spędzisz czas w przyjemnej, serdecznej i spokojnej atmosferze. Każdy warsztat praktyki jest unikalny - tak naprawdę to ludzie go tworzą.

Na warsztacie pracy metod Laya Kriya Yoga nauczysz się praktyk medytacyjnych i oddechowych (pranajam), bandh, mudr, jantr (yantra) oraz asan, a także doświadczysz inicjacji (śaktipat), która jest niczym innym jak błogosławieństwem himalajskich Mistrzów. Śaktipat jest nie tylko kluczem do pomyślnej praktyki połączenia z Atmanem, z Duszą czy Wyższą jaźnią, ale i esencją praktyczną sukcesyjnej linii królewskiej jaką jest Laya Kriya Yoga, a również obudzi Twój wewnętrzny potencjał oraz umożliwi Ci doświadczanie wewnętrznego prowadzenia i wsparcia od wszechświata, mistrzów i aniołów na co dzień.

Krija Joga jest bardzo, bardzo starożytna, a sam Śiwa Jogeśwara (Shiva Yogeshvara) podarował ją pradawnym Mistrzom Mądrości.  Mahavatar Babaji (spolszcz. Mahawatar Babadżi), odwieczny indyjski jogin, przekazywał ją różnym wspaniałym guru, takim jak Kabir czy Adiśankara. Zmieniała ona swoje formy organizacyjne, ale esencja praktyki zawsze pozostawała taka sama. Kriya Yoga, której naucza nasz guru - Paramahamsa Śri Swami Lalitamohan - koncentruje się na boskim świetle, boskiej miłości i boskiej mocy. I właśnie dlatego jest tak odpowiednia dla współczesnych czasów, dla całej epoki. Obecnie jesteśmy tak mocno skupieni na tym, co zewnętrzne, że trudno nam doświadczać boskiego światła, miłości i mocy. Ludzie odczuwają więc zwykle niedosyt boskiego światła, miłości i duchowej mocy w swoim życiu. Potrzebują więcej światła, miłości i mocy wobec siebie samych, wobec innych i dla świata.

Laya Kriya Yoga czy inaczej Atma Kriya Yoga to zestaw narzędzi służących temu, aby boskie światło, miłość i moc Boga mogła się w nas przejawiać. Pierwsza z praktyk to zwykle powtarzanie mantry (dźapas), druga jest medytacją z mantrą, następna to medytacja z dźwiękiem, potem są pranajamy, czyli techniki oddechowe i wreszcie kilka istotnych dla medytacji asan, bandh, mudr i jantr. Ale najważniejsza jest medytacja z czakrami (ćakrami), co jest cechą charakterystyczną Krija Jogi, Laja Jogi i Radźa Jogi. Pomaga ona oczyścić podświadomy umysł z egoistycznych, pełnych lęku myśli, które powstrzymują nas przed miłowaniem innych ludzi jak i Boga. Atmiczna Laya Kriya Yoga jest tak potężnym narzędziem, że nawet poświęcając jej niewiele czasu, można odczuwać wymierne korzyści, jeśli tylko staramy się o kilkanaście minut codziennej praktyki.

Jakie korzyści daje człowiekowi Laya Kriya 


Swami Paramahansa Yogananda Ji
Laya Kriya czy Atma Kriya Yoga jest praktyką holistyczną, która ma moc pozytywnego oddziaływania na nasz stan fizyczny, mentalny i duchowy. Laya Kriya posiada zdolność równoważenia pięciu żywiołów (pańca-maha-bhuta) i wspomaga osiągnięcie doskonałego zdrowia. Kiedy umysł, ciało i duch są w harmonii, a pięć żywiołów w stanie równowagi, to możemy prowadzić zdrowe, zrównoważone i szczęśliwe życie. Takie życie połączone z regularną praktyką Laya Kriya może zapobiec powstawaniu chorób, negatywnym myślom czy zachwianiu energii w ciele. Atmiczna Laya Kriya Yoga uświadamia, że każdy jest potencjalnie doskonały, każdy jest piękny i wspaniały. Problem polega na tym, że ludzie w to nie wierzą i tego nie kultywują, a jeżeli nie wierzymy w siebie w ten sposób, kreujemy cierpienie, szpetotę i ułomności czyli tak zwany zły karman, ciemny karman.

Wiele osób po kursach wprowadzających przyznaje, że po kilku miesiącach regularnej praktyki Laya Kriya poczuli się szczęśliwsi i bardziej zadowoleni z życia. I choć Laya Kriya nie jest w stanie od razu całkowicie powstrzymać wszelkich negatywnych myśli, regularna praktyka medytacyjna wytwarza pozytywny stan umysłu (manasu) i pomaga zwalczyć negatywność powstającą w ciągu dnia. Energia Śaktipat/ah otwiera Boskie Światło w czakrach, pomaga też doświadczać energii atmicznych jakie niesie Laya Kriya Yoga - Troistej wiązki: Boskiego Światła, Miłości i Mocy Ducha. Celem życia jest ponowne osiągnięcie jedności z Duszą i z Bogiem, dla jednych to odzyskanie jedności, dla innych odnowienie czy umocnienie jedności z Bogiem, z Absolutem. Gurudźi, Śri Swami Paramahansa Lalitamohan Babaji osiągnął cel życia, cel ludzkiego doświadczenia. Każde jego działanie, każde słowo, każda myśl wypełnione są Boskim Światłem, Boską Miłością oraz duchową Boską Mocą. Jako osoba wyraża najpełniejszy szacunek, światło, miłość, najszczerszą życzliwość. Jego nauki jogiczne są proste i praktyczne, a także bardzo skuteczne.

Praktykujący atmiczną Kriję doświadczają odczucia wewnętrznego spokoju i jasności umysłu. Stają się odporni na stresy i mają znacznie mniej zmartwień. W ich życiu jest za to więcej radości, zrozumienia i współczucia. Zauważają także, że poprawia się ich intuicja nawet w stosunku do codziennych przyziemnych spraw. Znamy nawet menedżerów wysokiego szczebla zatrudnionych w wielkich firmach, u których dzięki praktyce atmicznej Laya Kriya poprawiły się zdolności zarządzania na wielu poziomach. Odczuwa się więcej empatii w stosunku do swoich pracowników, poprawia się też intuicja dotycząca spraw biznesu. Mówią, że potrzebują teraz mniej czasu na rozwiązywanie problemów personalnych i biznesowych. Laya Kriya wytwarza wokół praktykujących pole energii, które rozciąga się z początku na kilka czy kilkanaście metrów, a z czasem praktyki na kilkadziesiąt do kilkaset metrów, czy nawet na na dobry kilometr, na kilka kilometrów. Pole energetyczne ochrania między innymi przed negatywnym wpływem aspektów planet i gwiazd. Jednocześnie wytwarza wibracje, które przyciągają do ludzi pozytywne energie. Za sprawą praktyki rozwijamy też w sobie duchowe cechy.

Laya Kriya Yoga w podpunktach 

* uspokaja umysł, wzmacnia koncentrację, wycisza emocje, pomaga przekroczyć własne słabości i ograniczenia,
* poprawia stan zdrowia fizycznego, wspomaga trawienie i krążenie, oczyszcza krew i płuca, spowalnia procesy starzenia się,
* oczyszcza na wszystkich poziomach, uwalnia od negatywności, usuwa karmę, zmienia niekorzystne nawyki, dzięki czemu w życiu praktykującego zachodzą duże, pozytywne zmiany,
* rozwija mądrość, intuicję i umiejętność głębszego zrozumienia siebie, a także napotykanych sytuacji,
* otwiera serce, budzi czystą, bezgraniczną Miłość i prawdziwą radość życia, przywraca dziecięcą spontaniczność,
* pomaga odnaleźć Siebie, swoją drogę, cel oraz sens życia, pomaga w doświadczaniu szczęścia na co dzień.

Joga z głowy do serca i duszy 

Odległość od głowy do serca jest bardzo krótka, w rzeczywistości ma około 40 cm od początku do końca, ale jest to jedna z najdłuższych podróży jakie niektórzy z ludzi muszą odbyć. Przy szczerej praktyce, techniki Laya Kriya czy Atma Kriya Yoga pomogą ci wyciszyć niespokojny umysł, obudzić duchowe serce oraz doprowadzić do doświadczenia czystej miłości, światła i mocy Boga.

W czasie dwóch dni kursu nauczysz się sekretnych technik jakich nauczali mistrzowie szkoły Laya Kriya Yoga/h, otrzymasz wiedzę i wskazówki do samodzielnej praktyki medytacyjnej. Dowiesz się jak i dlaczego działają cudowne techniki atmiczne, które są także bramą do umocnienia więzi z Wyższą Jaźnią, aniołami i samym Bogiem, z Absolutem, bramą do świata cudów i cudownego boskiego życia. Poznasz filozofię dotyczącą tej formy jogi, która od wielu tysięcy lat jest jednym z misteryjnych sekretów Wschodu, Indii i Tybetu. Czeka Cię spotkanie z ludźmi, którzy tak jak Ty, chcą pozytywnie zmienić swoje życie na lepsze.

Pierwsza Kriya Yoga - Atma Kriya 


Techniki Kriya (spolszcz. Krija) są wewnętrzną częścią całej Jogi, a służą odnowieniu i odbudowaniu połączenia człowiek a Bogiem, rozpoczynając od głębi Duszy czy wyższej, prawdziwej Jaźni znanej jako Atman. Pierwsza Krija Joga to oryginalnie Kriya Sadhana, jednak wielu mistrzów oraz nauczycieli (aćarjów) dzieli ją na części zanim nauczą dokładnie całej praktyki, całej Krija Sadhany. Istnieje kilka poziomów wtajemniczenia w metody praktyczne Krija Jogi, zależnie czy jest ona częścią wewnętrzną Hatha Jogi, Laja Jogi, Radża Jogi czy samej Krija Jogi w linii Ryszich Agastyara, Bhoganatara i Nagaraja Kriya Babaji znanego jako Mahavatar Babaji.

SUSHUMNA KRIYA YOGA 


Suszumna Krija Joga (ang. Sushumna Kriya Yoga) to potężna starożytna praktyka składająca się z podstawowych ćwiczeń Krija dla wzmocnienia Suszumny czyli centralnego kanału energii zwanego także osią ciała. Pełna praktyka Krija Jogi może zajmować nawet kilka godzin praktyki dziennie, jednakże kilka ćwiczeń Suszumna Krija zajmuje zwykle jedną Muhurtę – rundę medytacji trwającą 48 minut czyli indyjską godzinę lekcyjną. Krija Joga nauczana jest przez wielkich indyjskich joginów, Śri Bhoganatha Siddhara oraz Śri Mahavatara Babaji (spolszcz. Babadźi). Główną praktyką zestawu ćwiczeń Suszumna Krija Jogi jest praktyka znana jako Yoga Mudra (spolszcz. Joga Mudra). Suszumna Krija Joga to proste wprowadzenie do praktyki starożytnej tradycyjnej Krija Jogi, łatwe do praktykowania w życiu codziennym, efektywne dla wzmocnienia energii życia (prana) oraz pionowej osi ciała zwanej w Jodze Suszumną.

Pełna Krija Joga przekazywana jest tradycyjnie z Mistrza (Guru) na ucznia (Śiszja) od pokoleń, jako zestaw pilnie strzeżonych sekretów i inicjacji Najwyższych Mistrzów Jogi, jednakże kilka prostych ćwiczeń wprowadzających włącznie z Inicjacją wtajemniczającą w Pierwszą Krija Jogę (Krija Sadhanę), przekazywanych jest przez cudownych Nauczycieli i Przewodników Duchowych żyjących we współczesnym świecie, nie tylko w Indiach, ale także w Europie oraz w Polsce. Suszumna Krija Joga to najczęściej głównie Cztery Wstępne Praktyki Krija Sadhany, w tym Joga Mudra jako podstawa, a sama metoda znana jest w Indii także jako Ćaturdhyana Kriya (Cztery Medytacje Krija). Najsławniejsi praktycy Krija Jogi inicjowani przez Śri Mahawatara Krija Babadźi to m.in.: Śri Ramaiah, Śri Paramahansa Yogananda, Śri Yukteśwar, Śri Lahiri Mahaśaya, Śri Śirdi Sai Baba, Śri Kabir, Śri Adiśankara. Praktykując lekcje Krija, podążamy ich śladami!

Cztery praktyki wprowadzające w Suszumna Krija Jogę 


1. Joga Mudra – siedzenie w spionizowanej pozycji Sukhasana, w siadzie skrzyżnym, gdzie kolano jednej nogi opiera się o stopę drugiej nogi lub w pozycji Siddhasana albo Otwartym Lotosie. Utrzymywanie odpowiedniej pozycji dłoni, potem z wydechem skłon z czołem do ziemi, a dłońmi w odpowiednim ułożeniu z tyłu pleców w pozycji Hrit Mudra. Całość praktykujemy spokojnie i delikatnie, z czasem uzupełniając i rozwijając praktykę Joga Mudry do pełnej wersji.

2. Om-Kara  to intonowanie Om (AUM) – praktykowanie głośnego wibrowania sylaby Om czy tak zwanej długiej Pranawy (AUM) zwykle na początek 21 razy, potem 108 razy. Wibrację rozwijamy od ośrodka Manipura (Gród Klejnotów) aż do ośrodka Adźna (Niebiańskie Oko), tak, aby w czasie powtarzania dźwięku wędrował on w górę od Manipury do Adźny. Wsłuchujemy się w wibracje głosu, odczuwamy energię, po intonowaniu kontynuujemy jakiś czas w myśli.

3. Pranajama. Spokojne i powolne głębokie jogiczne oddychanie. Na początek jedynie 14-cie spokojnych, wolnych i pogłębionych oddechów naturalnych. Z czasem pogłębiamy praktykę oddechową o osiem aspektów oddychania oraz ćwiczenia praniczne (energetyczne) i Pranajamę. Dodaje się także powiązanie oddychania z siedmioma ćakrami od dołu do góry i z powrotem.

4. Adźńa Dhjana (ang. Ajna Dhyana) – skupienie i medytacja światła w Boskim Oku, w Adźni. Przenieś uwagę do punktu wewnątrz głowy, na poziomie oczu, pomiędzy brwiami. Utrzymuj ciszę i wsłuchuj się w ciszę,  z czasem nasłuchuj wibracji wewnętrznych dźwięków, Nadam.

Inicjacyjny Przekaz Suszumna Krija Jogi ma na celu wzmocnienie centralnej osi ciała, suszumny oraz odblokowanie krążenia energii w systemie czakr (ćakr) związanych z centralną osią tułowia. Z czasem Suszumna Krija Joga zostaje rozbudowana do siedmiu, a potem jedenastu elementów praktyki pełnej Krija Sadhany czyli Pierwszej Krija Jogi.

Zapraszamy na praktyczne warsztaty Suszumna Krija Jogi w Polsce i innych krajach Europy!

Wiele Błogosławieństw na Drodze Przebudzenia i Urzeczywistnienia! Om Namaśśiwaja! HUM!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Nie ma w planie końca świata ani zagłady ludzkości

Plan Boga nie przewiduje końca świata ani powszechnej zagłady...  Angażowanie się w ruchy straszące końcem świata , powszechną rychłą z...