niedziela, 3 stycznia 2021

Ekadaśi - Jogiczny Post i Medytacje

Ekadaśi - Księżycowy Dzień Praktyki Postów i Medytacji


Post i praktyka skupienia w Ekadaśi (Ēkādaśī) są przestrzegane w każdym 11 Tithi (dniu czy dobie księżycowej) w kalendarzu wedyjskim (jogiczno-tantryczno-magicznym). W miesiącu są dwa posty i praktyki Ekadaśi, jeden podczas Śukla Paksha (Jasna Połowa Księżyca, Przybierający Księżyc), a drugi podczas Krishna Paksha (Ciemna Połowa, Księżyc Odbierający). 

Post w Ekadaśi trwa trzy dni, chociaż scisłe niejedzenie jest tylko w jednym, środkowym dniu. Praktycy spożywają ostatni pojedynczy posiłek po południu dzień przed postem, aby następnego dnia upewnić się, że w żołądku nie ma resztek pokarmu. Wielbiciele ściśle przestrzegają postu w sam dzień Ekadaśi i przerywają post następnego dnia po Ekadaśi dopiero po wschodzie słońca. Podczas postu w Ekadaśi zabronione jest zwykle spożywanie wszelkiego rodzaju ziaren i zbóż oraz ich przetworów (mącznych wyrobów). 



Praktycy (Sadhakowie) mogą zdecydować się na post bez wody, post tylko z wodą, post tylko z owocami, z jednorazowym pokarmem płynnym zgodnie z ich wolą i siłą ciała. Należy jednak zdecydować przed rozpoczęciem postu i starać się w trakcie postu nic nie zmieniać. 

Rudra (stara forma Jogina Śiwa) rządzi dniem Ekadaśi (Jedenastym Tithi). Post czy głodówka (bez wody), czynności ofiarne rytuałów oddania i dobra pamięć o Najwyższym Bogu (Atideva, Adhideva, Parama Brahman, Parama Śiwa także Adhibuddha) są bardzo korzystne. Ten dzień ma szczególne znaczenie misteryjne i religijne, szczególnie w braminizmie, hinduizmie i dżinizmie - zwykle przestrzegane przez post i rudrowe praktyki. 

W Nepalu i Indiach Ekādaśī jest uważane za dzień oczyszczenia ciała, pomocy w naprawie i odmłodzeniu organizmu i zwykle jest przestrzegane poprzez częściowy lub całkowity post. Pokarmy o wysokiej zawartości białka i węglowodanów, takie jak fasola i zboża czy mięso, nie są spożywane przez praktykujących ludzi podczas postu, ponieważ jest to dzień oczyszczania organizmu (dobry na kuracje oczyszczające). Zamiast tego je się tylko owoce, warzywa i produkty mleczne (jeśli się musi trochę zjeść). Ten okres abstynencji zaczyna się od wschodu Słońca w Ekadaśi do wschodu Słońca następnego dnia. W Ekadaśi nie je się ryżu ani innych ziaren zbóż, ani oczywiście ich postaci przetworzonych jak wypieki z mąki. 

W roku kalendarzowym jest zwykle 24 dni Ekadaśi. Czasami, zwykle w roku przestępnym (z dodatkowymi dniami dla Księżyca) zdarzają się dwa dodatkowe Ekadaśi. Uważa się, że ci, którzy poszczą w tym dniu, pozbywają się złych wpływów planetarnych, doświadczają szczęścia i uzyskują właściwy spokój umysłu, by myśleć o Iśwara (Mistrzu, Awatarze), o Brahman (Bogu) i osiągnąć mokszę (wyzwolenie). To dzień Vishtikarana, dzień złowrogich czy maleficznych wpływów. Vishtikarana zbiega się z drugą połową Ekadaśi Tithi i jest pomijana w przypadku wszelkich czynności związanych ze światowym dobrobytem, ale podczas takich uroczystości Ekadaśi Tithi nie powinien mieć Dasami Vedha. Post powinien odbywać się podczas Vishtikarana, ale w tym czasie post nie powinien być przerywany. 

Zwykle, większości osób, najłatwiej robić posty jednodniowe w cyklu księżycowym, a 11-ta doba księżycowa (po Nowiu lub po Pełni) najlepiej się do tego nadaje. U znacznej części osób występuje takie zjawisko, że zwyczajnie nawet jeść się nie chce przez cały dzień albo przez pół dnia, łatwo pomija się jeden czy dwa posiłki. Joga tantryczna zaleca wtedy zgodnie z naturą ludzką zrobić dobry dobowy lub półtorej dobowy post (głodówkę). Wczesna kolacja lub wieczerza w przeddzień po południu, cała dobo postu i dopiero śniadanie na trzeci dzień. Nie jemy niby od kolacji do śniadania, ale z pominięciem jednej doby w której jest większa część Ekadaśi (które jest nieregularne względem kalendarza słonecznego). 

Mantra Śiwa śpiewana tego dnia przez praktyków Jogi to: 

Om Namo Bhagawate Mahaa-Devaaya!” (1008x) w cyklach. 

Kolejne Ekadaśi (Ekadashi) opisane z czasem trwania dokładnie na dwóch kolejnych obrazkach, po pół roku na każdym z obrazków... Angielskie Begins - Początek; Ends - Koniec; Jan - styczeń, Feb - luty - łatwo znaleźć kolejność miesięcy... Pausha, Magha, Phalguna - to nazwy miesięcy księżycowych w Sanskrycie/Hindi; Krisha Paksza - Księżyc Odbierający (od Pełni do Nowiu), a Śukla Paksha (Shukla) to Księżyc Przybierający (od Nowiu do Pełni)... 

Uttarayana Ekadaśi - Posty Pierwszej Połowy Roku 2023

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 


Dakshinayana Ekadaśi - Posty Drugiej Połowy Roku 2023 

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 



ARCHIWALNE: 

Uttarayana Ekadaśi - Posty Pierwszej Połowy Roku 2022

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 


Dakshinayana Ekadaśi - Posty Drugiej Połowy Roku 2022 

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 



Uttarayana Ekadaśi - Posty Pierwszej Połowy Roku 2021

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 



Dakshinayana Ekadaśi - Posty Drugiej Połowy Roku 2021 

(Kliknij w obrazek aby go powiększyć) 


LINKI: 


Więcej o indyjskim kalendarzu księżycowym dla celów duchowych znajdziesz pod linkiem: 




 

2 komentarze:

URAN - Oceany Wody na Księżycach i Astrologia

URAN - na księżycach oceany wody, a w astrologii najsłabsze wpływy Dwa księżyce Urana mogą mieć aktywne oceany pełne wody. Naukowcy uważają...